Akademia Kobiet "Sukces i Rozwój"

Zaktualizowano: 5 cze

W sobotę 27 listopada miałam prawdziwą przyjemność wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym Konferencji Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet - Akademia Kobiet "Sukces i Rozwój" ze wspaniałymi Panelistkami: dr Joanną Mucha , prof Małgorzatą Kędzia, Panią Magdaleną Louis, i Panią Beatą Zarembianką. Każda z innym pakietem doświadczeń, każda z nieprzeciętnym charakterem, który pcha do przodu.

Takie spotkania budzą emocje. Konferencja Kobiet. W niektórych to hasło budzi sprzeciw - BO JAK TO! FEMINISTKI!


Nie wiem czy feministki, wiem za to jedno - to wyjątkowe Kobiety, które chcą coś zmienić. Na lepsze. Dla siebie, dla swoich bliskich, dla otoczenia tego bliższego jak też dalszego - w zależności od możliwości. Jedne ze sceny, inne z sali widowiskowej a każda wyjątkowa.

I okazuje się, że powiedzenie „MOŻESZ…” wypowiadane przez taką jak Ty, ma siłę sprawczą.

Bo to słowo wypowiadane przez Kobietę, która musiała wydrapać sobie swoją ścieżkę - podobnie jak Ty- ma zupełnie inną moc niż to samo słowo wykrzykiwane przez pana z internetów okraszone zdjęciem ręki z roleksem na kierownicy BMW…

Możesz…

Możemy…

Możemy się spotykać na takich wydarzeniach, możemy budować własne kariery pomimo szklanych sufitów trzymających się mocno, możemy budować swoje imperia. A jednak w głowie tli się czerwone światełko - czy na pewno?

Przecież to dziwne, że kobieta piastuje wysokie stanowisko - a jeśli tak to na pewno musiał być PARYTET… Kobieta ma prawo wspierać swojego męża, kolegę, może być jego prawą ręką, ale skąd wzięło się to przeświadczenie, że nie powinna sięgać po więcej? To bardzo proste: z tradycji. W latach 20-tych ubiegłego wieku został podpisany dekret o zaszeregowaniu zawodowym kobiet. I cóż się okazuje? Kobiety nie mogły piastować wyższego stanowiska niż… Asystentka. Tylko niewielu Kobietom w tamtych czasach udało się wybić wyżej.

Idąc dalej, do lat 70-tych ubiegłego wieku kobieta nie mogła posiadać swojego konta w banku samodzielnie…Musiał jej towarzyszyć mąż lub brat. Otwierasz oczy ze zdumienia? Przecież dla części z nas to lata kiedy przychodziłyśmy na świat, albo na świecie były już nasze Mamy? Czy to tak dawno temu? Jak więc sądzisz, czy miało to wpływ na to jak zostałyśmy wychowane?

Dlatego też słowo „MOŻESZ”. Możesz pracować nad tym, aby świadomie spojrzeć na swoje ograniczenia - czy są na pewno Twoje? A może to słowa, które miały Cię ochronić przed nieprzychylnym światem? Bo wiadomo - jeśli się wychylisz to możesz oberwać po głowie… A co ludzie powiedzą? To najczęstsze słowa stojące za nieszczęściem Kobiet. Jedynym zaś antidotum na tą sytuację jest EDUKACJA KOBIET. Na każdym polu - edukacji szkolnej, rozwoju osobistego, edukacji zawodowej - te wszystkie elementy są dla nas dostępne na wyciągnięcie ręki. Edukacja to PIENIĄDZE. A pieniądze to WŁADZA. Władza nad naszym życiem, nad tym czego chcemy dla siebie. Władza nad tym jak dysponujemy NASZYM czasem wolnym. To też MOŻLIWOŚCI - chociażby pomocy Tym, którzy tego potrzebują.

Nie jest konieczne rzucanie się od razu na głęboką wodę - można zacząć powoli. Powoli ale systematycznie - tylko tak stworzymy dookoła siebie świat jakiego chcemy dla naszych dzieci - nie tylko córek.

Bardzo Wam dziękuję za możliwość rozmów z Wami, za wspaniałą atmosferę i za to, że mogłam Was poznać.